Dřevo je v domácnosti stále velmi oblíbené. Je to atraktivní materiál se skvělými vlastnostmi, je třeba se však o něj dobře starat a udržovat ho. Jak na to, poradí vám v hobbymarketech.
Dřevěné průčelí nebo stěny, terasa, plot či kusy nábytku jsou pěkné jen tehdy, pokud jim věnujeme náležitou péči. Povrch dřeva se může zásluhou kolísání teplot odlupovat a praskat, pod vlivem agresivních UV paprsků šednout, působením času zvětrává nebo se na něm může tvořit nežádoucí zelený povlak či trhliny.
Ošetřit dřevo není nic složité. Na začátku regenerační procedury ho třeba očistit a zdrsnit mu povrch. Vzápětí postupujeme podle konkrétního problému, kterým naše dřevěné vybavení trpí, a to s pomocí profesionálních přípravků.
Pokud se například na fasádě tvoří oděrky či trhliny, dřevo je vhodné naimpregnovat a nanést na něj speciální izolační základovou barvu. V případě šednutí je ideálně využít nátěrový olej na dřevo Douglaska, který zamezí, aby se takový efekt tvořil. V nabídce jsou i speciální přípravky proti zelenému povlaku nebo zvětrávání.
Dřevo je živý materiál, který je sice krásný, ale může být ohrožen mnohými nežádoucími vlivy. Odborný personál v hobbymarketech je vždy připraven zákazníkům poradit, jaký konkrétní výrobek ze široké nabídky využít a jaký pracovní postup zvolit.
Ochranu a životnost dřeva ovlivňuje v exteriéru například i umístění či způsob uložení dřevěných dílů. Nezanedbatelná je třeba světová strana a její účinky, jakým je dřevo vystaveno. Mění se podle ní zatížení dřevěného povrchu.
Zatímco při vystavení dřeva severní či východní straně stačí jen dva nátěry, orientace na jih a na západ vyžaduje nátěry nejméně tři. Dalším kritériem je i směr bednění. Když je dřevo uloženy vodorovně, vlhkost se v něm udrží déle, proto na jeho optimální ochranu postačí dva nátěry. Svislý směr způsobuje rychlejší vysychání, a tak dřevo potřebuje více nátěrů, nejlépe speciálními přípravky.