Dokonalá podlaha

Zatímco na začátku kariéry byly jen méně zdařilé kopie, nyní se už za svůj image nemusí stydět. Na první pohled už dnes těžko poznáte rozdíl mezi přírodním originálem a jejich umělou verzí. Dokonalé napodobeniny: laminát, PVC a koberec ze syntetického vlákna.

Dřevo versus laminát

Dřevo má jedinečnou kresbu a barvu, tedy každý díl je originál. Ne pro každého je to však pozitivum. Od dřevěné podlahy ani v nejvyšší jakostní třídě neočekávejte dokonale jednotný dezén. Tím, co hledají bezchybnost, bude více vyhovovat laminátová podlaha. Všechny díly jsou totiž navlas stejné.

Přestože laminát se pyšní větší mechanickou odolností a lehčí údržbou, dřevo má zpravidla delší životnost. Velká výhoda je, že vrchní užitná vrstva se po ojetí dá opakovaně zrenovovat. No neplatí to obecně. Pokud jsou díly opatřeny jen velmi tenkou dýhou, nedají se opětovně přebrousit. Při jednom broušení se totiž obrousí asi 0,5 až 1 mm dřeva. Některé ve výrobě mechanicky upravované povrchy mohou renovací ztratit svou strukturu. Když často předěláváte svůj příbytek, dřevo se vám nemusí vyplatit. Možná vám v budoucnu bude vyhovovat jiná barva podlahy.

Laminát nabízí mnohem širší paletu vzorů jako dřevo. Vrstva dekoračního papíru krycí vrstvy snese ledajaký námět.

Při výběru ať už dřevěné, nebo laminátové podlahy se vyplatí být ostražitý. Nevyplatí se kupovat levnější výrobky nižší kvality. Projeví se to již při montáži, když jednotlivé díly do sebe těžší zapadají a po krátkém užívání se rozcházejí. Navíc se lehce i opotřebovávají. Všímejte si záruční lhůty, při některých seriózních značek bývá i 30 let.

Vlna versus syntetické vlákno

Koberce ze syntetických vláken jsou odolnější proti nečistotám a chemikáliím a vyznačují se jednodušší údržbou. Mají i vyšší stálost barev. Dokážou být dokonce i antialergické.

Vlna rychleji nasaje tekutiny jako umělé vlákno. Vlna však dokáže regulovat vnitřní klima v interiéru. V případě vyšší vzdušné vlhkosti absorbuje nadbytečnou vodu a pak ji dokáže odevzdat suchému vzduchu. Výhoda vlny je i elasticita. Proto koberec není tak citlivý na otisky stop po nábytku.

Mnohým může vadit, že vlněný koberec zpočátku „líná“. No po pár vysávacích cyklech se tento problém ztratí. Pokud koberec nemá úpravu proti molům, je pro ně chutná lahůdka. Navíc je to oblíbené místo i pro roztoče.

Když kupujete koberec z vlny, ještě nemusí být zaručeně i kvalitní. Kvalitu vlny ovlivňuje mnoho faktorů, od místa chovu ovcí až po způsob zpracování. Stejně i jednotlivá chemická vlákna jsou rozdílné jakosti. Vlně se nejvíce podobá polyamidový vlas. Cenu koberce v mnoha případech neovlivňuje druh suroviny, ale značka. Vlněný koberec nemusí být zaručeně dražší než ten vyrobený z umělých vláken.

Linoleum versus PVC

Nesporná devíza linolea je ekologičnost a zdravotní nezávadnost. Vyrábí se totiž z čistě přírodních komponentů. Neobsahuje stabilizátory nebo změkčovadla jako umělé PVC vyrobené z polyvinylchloridu. I přesto má  PVC na trhu mnohem vyšší podíl. Zájem o linoleum však v poslední době oživil trend ekologického stavění.

Zatímco linoleum se vyrábí pouze v malé škále barev a vzorů, PVC nabízí mnohem rozmanitější výběr. Linoleum je vždy barevné v celém svém průřezu až po nosný materiál. PVC může být nejen homogenní, ale i heterogenní. Heterogenní PVC má vícevrstvou strukturu s různým složením jednotlivých vrstev.

PVC se ošetřuje snadněji jako linoleum. Na jeho čištění se dají použít i běžné chemikálie, při linoleu jen pH neutrální. S nevhodnými prostředky byste mohli napáchat obrovské škody. Navíc, ochranný film linolea třeba z času na čas obnovovat v závislosti na opotřebení. Na PVC však gumová kolečka a nožičky nábytku snadněji zanechají stopy. Obě podlahoviny jsou odolné proti opotřebení.