Vstát ráno mrzutý není nejlepší start do nového dne. Jeden, dva dny se dají zvládnout, ale dlouhodobě neklidný spánek už má asi hlubší příčinu. Někdy se stačí poohlédnout po ložnici. Okrádač vašeho klidného spánku může být schovaný právě tam.
Vrzající postel
Podle odborníků se člověk za noc otočí i stokrát. Pokud by každý mimovolní pohyb zvukově zaznamenávala i vaše postel, na klidný spánek můžete zapomenout.
Vrzající postel je vážný problém, zvláště když se začne hlásit pár měsíců od zakoupení. V očích známých sice můžete při prezentování tohoto neduhu vypadat jako pořádný divoch, ale příčina bývá obvykle prozaičtější – nekvalitní výrobek. Achillovou patou ložního rámu bývá levný materiál a spoje. Trvanlivější jsou ty lepené, ale většina konstrukcí se spojuje šrouby. Jak se s tímto problémem poprat? Pokud je postel ještě v záruční lhůtě, určitě je to důvod k reklamaci. Dotahování šroubů obvykle odstraní problém pouze dočasně. Účinnějším řešením mohou být silikonové kroužky, které se vloží mezi šroub a konstrukci.
Tip: Určitě nekupujte postel podle katalogového obrázku. Na to už doplatil nejeden zákazník. Nejen matrace, ale i konstrukci je dobré před rozhodnutím odzkoušet. Nemusíte na ní právě skákat. Stačí, když se do ní zapřete holeněmi. Zepředu, i z obou stran. Budete překvapeni, kolik kousků se i při takovém malém náporu „roztančí“. Od takové postele raději utíkejte. Pouze stabilní konstrukce je dobrým předpokladem vašeho klidného spánku. Masivní čelo, případně i s integrovanými nočními stolky, není jen módní záležitostí. Kromě toho, že vám udělá službu při pohodlném opírání, i ono přispěje k vyšší stabilitě postele.
Nevhodná matrace
Která je pro vaši páteř ten nejlepší? Nejpřesnější odpověď byste měli dostat ve specializované prodejně, kde se můžete bezplatně podrobit i počítačovému měření. Na jeho základě by vám měly pomoci s výběrem toho pravého. Ale my radíme: řiďte se hlavně vlastními pocity. Počítač vám sice může určit 85 procentní shodu s matrací, ale vám může více sedět ta, se kterou jste kompatibilní pouze na 75 procent.
Doposud odborníci tvrdili, že nejlepší matrace pro lidi s problémy s páteří je tvrdá matrace. Jiné moudré hlavy dokázali, že takto postižení jedinci, kteří spali na středně tvrdé matraci, „si dávali šlofíka“ v průměru o hodinu déle. Nejlepší matrace je ta, kterou necítíte. Bude tedy natolik pružná, že bez problémů kopíruje jakoukoliv polohu páteře.
O materiálovém složení byste měli dostat kvalitní odborný výklad v každé seriózní prodejně. My shrneme inovativní snahy dnešních výrobců do tří proudů: vylepšování tvarové paměti, absorpčních schopností a prodyšnosti matrací. Tyto atributy sice zvyšují kvalitu, a tím i životnost matrací, ale odborníci z řad imunologů stále trvají na jejich výměně jednou za osm až deset let. Alergici by tak měly učinit i dříve.
Ještě pár slov k roštu, který by se měl kupovat současně s matrací. Pokud si pořídíte kvalitní vysokou matraci zhruba 20 cm a více, na roštu až tak nezáleží. Klidně si vystačíte s pevným laťkovým roštem, který je nejlevnější. K pružinové matraci se navíc jiný ani nehodí. Mezery mezi laťkami by však neměly být větší než 4 cm. Kvalitní rošt by měl mít nejméně 26 pevných, pružných, případně výkyvných lamel. K polohovacímu roštu budete potřebovat ohebnější matraci.
Tip: Deklarovaná 25- letá záruka některých výrobců matrací je chytrý reklamní tah. Garance se vztahuje na tvarovou paměť matrace, ne na jeho hygienickou nezávadnost. Ani pravidelná údržba a snímatelný potah ho stoprocentně neochrání před absorpcí mikročástic a usazeným prachem.
Barvy podle temperamentu
Zamysleli jste se někdy nad tím, že i výběr barev může ovlivnit kvalitu vašeho spánku? To, co možná platí pro váš obývák, nemusíte však aplikovat v místnosti, kde strávíte třetinu svého života. Denní zóna si může dovolit odvážnější experimenty, možná i dynamičtější odstíny v duchu nejnovějších trendů. Ložnice by v první řadě měla vyzařovat harmonii a klid. Proto radíme: zařaďte neutrál! Nemusí jít zrovna o sněhobílou, klidně využijte pastelové odstíny. Případně je dolaďte se svým temperamentem. Sangvinik na uklidnění svědčí v ložnici decentní odstíny modré a zeleně. Melancholici by mohli sáhnout po teplejších pastelových tónech ze žlutého nebo červeného spektra. Cholerici by měli použít neutrální bledé barvy – bílou, pískovou nebo módní šedou. Univerzální skupinkou jsou flegmatici, ti si mohou dovolit všechno, dokonce i sytější tóny.
Tip: Oblíbili jste si povlečení výrazných barev? Tak se jich vzdejte alespoň v horkých dnech. I barvy se totiž dokážou chovat jako textilní materiály: některé teplo přitahují, jiné odpuzují. Pocit chladu získáte spíše pod bílou nebo máslovou saténovou povlečením, jak pod flanelem tmavé barvy.
Chcete se dobře vyspat?
– Procházka na čerstvém vzduchu nebo jiná lehká fyzická námaha je dobrým uspávadlem.
– Pokud vás neobtěžuje hluk z ulice, zvykněte si spát během celého roku při pootevřeném okně. Optimální teplota na spaní je 18 stupňů Celsia.
– K dobrému spánku určitě nepřispěje, když vás něco rozruší. Alespoň tři hodiny před usínání se vyhněte „těžkému“ umění – filmům, knihám, i hádkám s partnerem.
– Čelo postele je nejlepší umístit na východní stranu, aby vás nebudilo ranní slunce. V rodinném domě si určitě nevolte ložnici s okny na západ.