Vyskočit ráno z postele svěží, plní fyzické a duševní energie vyžaduje naplnit dva předpoklady. Najít si dostatek času na spánek a dopřát si ho na dobrém matraci.
S první podmínkou vám pomoci nedokážeme. Nabízíme však pár rad, jak si vybrat správnou matraci. Při rozhodování upřete pozornost zejména na tvrdost, a na materiál matrace, a jeho vhodnou kombinaci s roštem.
Tvrdost podle hmotnosti
Klidný spánek zaručí ideální tvrdost matrace. Nedejte se ovlivnit starou matrací, na kterou jste byli zvyklí. Po jak tvrdé matraci třeba sáhnout, napoví tělesná hmotnost. Lidé s vyšší hmotností mají volit tvrdší matrace.
Pro nižší hmotnostní kategorie jsou určeny měkčí matrace. Nosnost matrace je přímo úměrná výšce jádra. Zpravidla platí, čím je vyšší jádro, tím je vyšší i nosnost. Vliv na tvrdost matrace má i způsob spaní. Pokud většinu noci prospíte na zádech nebo břiše, preferujte tvrdší matraci.
Naopak na spánek na boku je vhodnější měkčí matrace. Při koupi si matraci vyzkoušejte. Ohled berte i na věk. Děti potřebují na zdravý růst pevnější matraci se střední tvrdostí. Pro starší ročníky jsou vhodnější měkčí a elastičtější matrace.
Materiálová pestrost
Při koupi matrace je dobrá rada odborníka nad zlato. V rozsáhlé nabídce materiálových provedení a jejich kombinací je často náročné zorientovat se, natož zvolit ten nejoptimálnější model. Matrace ze studené pěny mají vynikající prodyšnost a omezují nadměrné pocení.
Správnou oporu těla poskytne kombinace pěn různých tuhostí. Studená pěna tvoří ideální pár s viskózou-elastickou pěnou. S tou se můžete setkat i pod názvem paměťová či líná pěna. Viskóza-elastická mění tvrdost v závislosti na teplotě.
Při kontaktu s tělesným teplem se pružně přizpůsobuje anatomii těla a udržuje tělo v optimální poloze. Výsledkem je snížená potřeba obracení se, což přispívá ke klidnému spánku. Matrace z paměťové pěny zmírňuje bolesti zad a pozitivně ovlivňuje krevní oběh, čímž zabraňuje vzniku proleženin.
Matrace z bio-pěny vyměnili ropné suroviny za přírodní oleje. Olej odpuzuje roztoče a mikroby, čímž dělá z matrace z bio-pěny vhodného partnera pro alergiky. Latexové matrace, vyrobené ze směsi přírodního a umělého kaučuku, mají vysokou měkkost, pružnost a životnost.
Gelové matrace plní masážní funkci. Uvolňují svalstvo vloženými gelovými segmenty. Relaxaci svalstva také napomáhá bodově rozdílná tuhost ložné plochy. Matrace s taštičkovou pružinou jsou špičkou mezi pružinovými matracemi.
Každá pružina je samostatně uložena v ochranné tašce. Čím větší počet pružin matrace obsahuje, tím optimálnější kopíruje tělo. Matrace s bonell pružinou mají vysokou pevnost. Díky vzdušnému jádru si uchovávají suché klima, což umožňuje jejich využití i při méně odvětraných podkladech se zachováním vysoké antialergické ochrany.
Velkou nebo dvě malé?
Řešíte dilema, zda dát na manželskou postel jednu velkou, nebo dve standardní matrace? Za zvážení stojí zodpovědět si několik otázek: Mají oba uživatelé stejnou hmotnost? Pokud ne, jeden z nich při společné matraci bude krácen o komfort při spánku.
To platí i v případě, pokud jeden z páru mívá neklidný spánek. Na velkém matraci se pohyby přenášejí více než na dvou. Navíc je spojená matrace těžká, takže při její otáčení se pořádně naděláte. A otáčet matrace se doporučuje jednou za měsíc.
Snímatelný potah z velké matrace nevyperete v pračce a nemusíte chodit ani do čistírna. Nezbude vám nic jiného, než prát potah ručně. Oddělené matrace jsou nutností i při polohovatelných roštech. Proti dvěma matracím stojí obava z předělení uprostřed postele. Správný rozměr matrací a společná plachta tento handicap však eliminují na minimum.
Všimněte si i potah
Vhodný potah na matraci je z prodyšného materiálu, který zajistí optimální cirkulaci vzduchu. Obohacení o různé rostlinné extrakty dodává potahu přívlastky jako antialergický, antibakteriální, odpuzující hmyz či prach.
Praktický je snímatelný potah, který můžete vyprat. Pokud plánujete potah právě doma v pračce, volte takový, který se po odzipování rozdělí na dvě části. V opačném případě se vám může stát, že celý potah do pračky nedostanete.
Jaký rošt?
Současně s výběrem matrace myslete i na rošt. Pouze jejich vzájemná souhra vám zaručí klidný spánek. Rošty z pružných lamel si rozumí s pěnovými matracemi. Na pružinové matraci uložené na lamelách roštu byste se dobře nevyspali, odnést by si to mohla i páteř.
K pružinovým matracím patří pevné laťové rošty. Na takové rošty se může dát i pěnová matrace, musí však mít potřebnou tloušťku k zajištění dostatečného pružení. Mějte však na zřeteli, že spojením pevného roštu a pěnového matrace bude matraci tvrdší.
Na pružinovou matraci zapomeňte, pokud chcete polohovatelný rošt. Ten je dobrý společník, pokud postel nevyužijete jen na spaní, ale v ní rádi díváte televizi či čtete knihu. Pohodlnější řešení polohování roštu je elektrické ovládání, ruční by vás mohlo časem obtěžovat.
Matrace se má vybírat podle kvality, ne podle ceny. Faktem však je, že kvalita roste úměrně s cenou matrace. Proto při matracích z viskózy-elastických pěn nebo bio-pěn počítejte s vyššími výdaji, než při matracích ze studených pěn.