V zahradě šetříme každou kapkou vody. Využití dešťové vody je nejen levné a ekologické, ale zejména ji může využívat každý z nás.
Přesto, že se říká, že dešťová voda není „čistá“, nejsou v ní obsažené nepříznivé látky pro rostliny jako v případě chemicky ošetřované vody. Je tak vhodná na zalévání nejen zahradních, ale i pokojových rostlin. Ať však dešťovou vodu použijete na cokoliv, vaší základní výbavou bude kvalitní filtr, sběrná nádoba a případně čerpadlo.
Sběrná nádoba po domácky
Sběrnou nádobu nemusíte kupovat. Můžete využít starší sud s dostatečným objemem. Měl by být dostatečně velký. Nádobu umístěte na pevný a rovný povrch. Nedoporučuje se umístit ji tam, kde by na ni svítilo slunce. Voda by totiž měla být dostatečně chladná.
Při teplotě nad 15 ° C se totiž rychle rozmnožují bakterie. Odborníci nedoporučují použít ani kovovou nádobu na sběr dešťové vody. Ocel totiž s vodou reaguje a po čase může korodovat. Dešťovou vodu lze zachycovat například ve venkovní cisterně, která se zabuduje během stavby do šachty. Sběrná nádoba by měla být „vyzbrojená“ kohoutkem ve spodní části, abyste si rychle a jednoduše mohli naplnit zalévací nádobou.
Kupovaná sběrná nádoba
Pokud doma nemáte žádnou vhodnou nádobu, můžete ji koupit. V obchodech mají různorodé dekorativní tlakově impregnované nádoby ze dřeva, které dokážete sladit s vaší zahradou.
Moderní sběrné nádoby mají jednoduchou instalaci díky speciální dřevěné spojovací technice. Na zimu si ji tak můžete snadno složit a nezabere vám ani mnoho prostoru. Fólie, která je použita k zachycení vody, je vystavena povětrnostním vlivům, měla by být proto odolná vůči UV záření s možností opravy při případném proděravění.
Při volbě vhodné nádoby nezapomeňte na zakrytí dešťového sběrače. Ten chrání před znečištěním, jakož i tvorbou řas. Současně by se měl snadno odklápět pro manuální nabírání vody, jakož i zamykatelným před dětmi.
Sběrný filtr
Aby byla dešťová voda, která se sklízí do dešťového sběrače, čistá, potřebujete sběrný filtr. Zachycuje nečistoty a filtruje dešťovou vodu. Aby filtr plnil svou úlohu, nezapomeňte ho pravidelně čistit. Dnes na trhu najdete filtry od nejrůznějších výrobců. Moderní typy mohou obsahovat pojistku proti přetečení nebo spínač pro zapnutí a vypnutí sklizně dešťové vody.
Čerpadlo do sudu
Pokud chcete využívat v zahradě dešťovou vodu, nezapomeňte i na čerpadlo do sudu. Díky němu si výrazně usnadníte práci se zaléváním zahrady. Čerpadlo totiž umožňuje plynulou regulaci průtoku vody pomocí regulačního a uzavíracího ventilu.
Ponorná tlaková čerpadla do sudu jsou dnes tichá, a často vybavená 2-stupňovou čerpadlovou mechanikou, plovákovým spínačem a pojistkou chodu. Pokud si budete vybírat čerpadlo do sudu, hledejte čerpadlo s teleskopickou trubkou pro bezpečné zavěšení na okraj sudu. K čerpadlu je možné pomocí zahradních hadic připojit zavlažovače, postřikovače.