Příjemnými odstíny pastelových barev by měly být zkrášlené nejen stěny pokojů, ale i stěny předsíně či chodby, protože je to místnost, která je jako první na očích každého návštěvníka. A protože první dojem je důležitý v mnoha situacích, platí to i v případě vstupní brány domova.
Zda zvolíte malbu, designové tapety nebo nápadité dekorace a obrazy, je jen na vás. Pokud byste se chtěli řídit učením feng-šuej, věnujte chodbě zvýšenou pozornost. Hlavní vchod je totiž místo, kterým do bytu vchází nejvíce energie. Proto byste chodbu měli v první řadě držet v čistotě, pořádku a dopřát jí dostatek světla. V ideálním případě toho denního.
Chodbu zbytečně nepřeplňujte, staré a nepoužívané věci raději vyhoďte. Protože jen když je v bytě dostatek prostoru, může energie volně plynout. Důležitou součástí chodby jsou stěny a jejich barevnost. Pokud je vaše chodba menších rozměrů bez přílivu denního světla, vyhněte se tmavým a sytým barvám, které ji opticky ještě zmenší. Stěny klidně nechte bílé, nebo použijte jen jemné pastelové odstíny teplých barev – meruňková, vanilková. Je všeobecně známo, že jednotlivé barvy mají vliv na psychický stav člověka. Ne každá barva je tedy vhodná do kterékoli místnosti. V kuchyni, obývacím pokoji a také v chodbě, kde pulzuje život, by měly převládat spíše teplé barvy, které povzbuzují, přinášejí radost a dobrou náladu.
Nejdříve sádra, pak barva
Pokud toužíte po stěnách s dokonale hladkým povrchem bez nerovností, měli byste je před nanesením barvy nejdříve vystěrkovat. Právě sádrová stěrka je ten fígl, který se používá k dosažení vysoce kvalitního a estetické povrchu. Přitom to vůbec není drahá záležitost a výsledný efekt je nenahraditelný. Hezčí stěny však nejsou jediné, co použitím stěrky získáte.
Sádra je totiž přírodní materiál, který svými póry přijímá zvýšenou vlhkost a při suchém klimatu ji naopak vrací prostředí. Vašim stěnám takto umožníte dýchat, což vám přinese zdravější bydlení s přirozenou regulací vlhkosti. Sádra má příznivé pH a je vhodná pro alergiky, do dětských pokojů či ložnic.
Klima regulující vlastnosti sádry považujeme za zásadní. Samozřejmě, neméně důležitými faktory jsou zdravotní vhodnost, vysoká přilnavost k povrchu, ale i protipožární ochrana, která vzniká uvolněním objemu vody v samotné sádře.
Tapety jsou opět trendy
Různé druhy designových tapet jsou dnes velmi trendy. Pokud je však aplikujete na nevyhlazený povrch s lokálními nerovnostmi a škrábanci, výsledek může být spíše zklamáním než příjemným estetickým zážitkem.
Jelikož tapety jsou citlivé na rovnost a hladkost podkladu, stěny byste měli nejprve vystěrkovat. Postup je stejný jako při malbě – nejdříve sádra, pak barva. A určitě vás potěší i fakt, že pokud si to s těmi tapetami po čase rozmyslíte, ze sádrové stěrky se strhávají mnohem snadněji než bez ní.
A ještě jedna dobrá rada na závěr. Podlahu chodby pokryjte materiálem, který nezadržuje špínu. Namísto koberců doporučujeme dřevěnou podlahu nebo dlažbu, které se snadno udržují čisté a navíc vám déle vydrží.