Ložnice by měla být místem odpočinku „par excellence“. Existují proto určité zásady, jak jí dodat ten správný barevný tón.
Co udělat jako první
Barvy mají prokazatelný vliv na stav naší psychiky i fyzickou kondici. Předtím, než začneme s výběrem barev do jednotlivých pokojů, je třeba seznámit se s vlastnostmi barev a obklopit se těmi, které vyhovují účelu využití místnosti a současně i našim vlastním potřebám a představám. Ložnice plní více funkcí a proto si musíte vybrat, která z nich je pro Vás prioritou: spokojený a vydatný spánek, místo na relax, či chvíle strávené s partnerem. Podle toho pak přizpůsobte i výběr dominantní barvy na zdech Vaší ložnice.
Symbolika barev a jejich efekt v ložnici
Přestaly Vás bavit sterilní bílé stěny? Natřete některou z nich teplou pastelovou barvou, případně odstíny pískové hnědé. V kombinaci s vhodně sladěnými doplňky zůstane ložnice příjemně prosvětlená a každé ráno vás naplní novou energií. Pokud Vás trápí bolesti hlavy, ideální je zelená, která působí jako barevné sedativum. Modrá je protistresová, fialová odstraňuje nespavost a zahání zlé sny.
Co na barvy Feng Shui
Pro dobrý tok životní energie čchi je nezbytný vzduch, denní světlo a jemné, harmonizující barvy. Velmi vhodné jsou měkké a přírodní vzory, na druhé straně ale barvy jako červená, oranžová a žlutá jsou považovány za příliš aktivující a energické. Přípustné jsou jemné odstíny modré barvy, béžová, či dokonce šedá, které jsou považovány za neutrální barvy. Pokud k nim doladíte i povlečení, zklidňující účinky těchto barev by se měli dostavit téměř okamžitě.
Jakým barvám se vyvarovat?
Ve skutečnosti neexistuje barva, která by byla do ložnice vysloveně nevhodná. Odborníci nedoporučují agresivní barvy, jakými je například červená. Na druhé straně ta je symbolem vášně a erotiky. Nádherně vynikne na doplňcích – povlečení, polštářích či závěsech. Pokud Vás přeci jen lákají červené zdi, ale obáváte se jejich aktivizujícího účinku, zkuste zvolit světlejší či pastelový odstín, případně ponechte 1/3 stěn v bílé barvě.