Dnes není třeba chodit za prací do práce, někteří si dnes mohou vydělat z pohodlí svého domova. Víte, co všechno se podepíše pod váš pracovní výkon?
Prostor. Už dávno neplatí pravidlo, že pracovně třeba vyčlenit samostatnou místnost. V době globálního minimalismu, když si hravě vystačíte s přenosným notebookem, klesají i nároky na velikost pracovního prostoru. Pokud tedy nepotřebujete doma uchovávat množství šanonů a obejdete se bez velkorozměrového faxu či tiskárny, klidně si můžete na práci vyčlenit kout v rámci jiné místnosti. Velmi oblíbené se staly pracoviště skryté za dveřmi posuvných šatníků. Pokud disponují dostatečně kvalitním umělým osvětlením, proč ne?
Klid. V každém případě by to však mělo být místo, které během celého dne poskytuje relativně nejvíce klidu a co nejméně rušivých vjemů. A to z vnějšího prostředí, ale také v rámci samotného interiéru. Jinak se vám bude pracovat s výhledem z okna do přírody a jinak do frekventované ulice.
Barvy. Na podporu soustředění se obecně doporučují pastelové barvy ze studeného spektra. Oblíbené jsou modré, zelené a šedé tóny, které zároveň dokážou navodit uvolnění. Decentní dávka některého červeného odstínu také není na škodu, ta zase stimuluje. Velmi oblíbená je i žlutá. Strop by měl v každém případě zůstat vždy bílý. Do pracoven se spíše doporučuje nábytek ve světlých odstínech, například javor nebo dub. Na zatraktivnění pomůže interiérová zeleň. Kromě často zdůrazňované estetické funkce působí jako zelený filtr proti prachu. Je však třeba dát pozor, aby nepůsobila dominantně.
Nábytek. O ergonomických pracovních židlích se toho napsalo dost. Takže velmi stručně: Měla by být na kolečkách a mít vyšší anatomicky tvarované opěradlo zad. No věděli jste, že například i tvar stolu dokáže „nadělat“ své? Podle feng šuej oválný stůl podporuje tvůrčí práci, velkorozměrný zvyšuje sebevědomí. Dřevo na nábytku je podle tohoto učení vhodnější jako například sklo či kov, neboť podporuje přirozený tok pozitivní energie. Stejně jako řád.
Styl zařízení. Ten asi hodně napoví o vaší profesi. Je rozdíl, zda se živíte kreativní, zda rutinní prací náročnou na čas, nebo máte vlastní byznys. Rovněž zda je pracovna určena pouze pro vás, nebo má být reprezentativní, neboť zde přijímáte i obchodních partnerů.
Světlo. V pracovně je důležité přirozené denní světlo, ale pokud pracujete na počítači, přímé sluneční světlo není vítán společník. Proto se raději třeba zabránit umístění monitoru proti oknu. V optimálním případě má přirozené světlo přicházet zboku – pravákům zleva a naopak.
Pozice. Víte, kterým směrem otočit stůl? I na to má odpověď feng šuej. Ti, co pracují v obchodě, marketingu či zábavě, by měli sedět směrem na jih. Zvyšuje to jejich vnímavost a myšlení. Směrem na jihozápad by si měli otočit stůl všichni, kteří vytvářejí týmy, pracují s lidskými zdroji nebo ve sféře služeb zákazníkům. Západ podporuje finanční uvědomění a schopnost dokončit úkoly. Oproti němu by měli sedět lidé pracující v oblasti financí a investování. Severozápad ovlivňuje organizační a vůdcovské kvality, podporuje odpovědnost. Týká se to lidí pracujících v oblasti managementu, administrativy a plánování.