Ani ten nejexkluzivnější obklad a dlažba nejsou ještě zárukou, že koupelna bude chloubou vašeho interiéru. Tajemství úspěchu se z velké části ukrývá v propracovaných detailech.
Precizní práce převyšuje i extra vysokou finanční náročnost materiálu. Stačí se podívat na rovnost svislých a vodorovných ploch, pravidelnost spár zda silikony v koutech. A dobrý dojem je nenávratně pryč jako závan vánku. Nemluvě o rozích zděných polic a pultů. Jeden pohled na spojení tří rohových lišt rázem odhalí, jakým smyslem pro detail, snahou a zručností disponuje obkladač.
Dvakrát měř, jednou řež
Pokud se do obkládání pouštíte bez návrhů od architekta či odborníka z koupelnového studia, připravte se zedníkem podklady sami. Rozkreslete si jednotlivé stěny a podlahu. Jen málokdy sedne obklad přesně na šířku stěny. Většinou ho třeba řezat. Pokud při kladení obkladu od kraje stěny vychází na opačném konci příliš úzký ořez, zkuste skladbu rozkreslit na střed. Tím získáte estetičtější vzhled stejně komolého obkladů na obou stranách. Případně řezané obklady situujte do méně viditelných míst. Nezapomeňte zakreslit umístění listel, různobarevných ploch či dekorů. Totéž platí i o dlažbě.
Důležité maličkostmi
Na lepidlo se nekladou speciální požadavky. Tedy pokud neuvažujete o skleněné mozaice, která vyžaduje bílé lepidlo. V závislosti na barevnosti obkladového materiálu si navrhněte odstín výplní spár. Silikon a spárovací hmotu volte ve stejném odstínu. S produkty od renomovaných výrobců se vám to hravě podaří. Pokud sníte o bílé spárovací hmotě na podlaze, počítejte s tím, že časem zajde. Lepší řešení nabízí šedá či béžová. Dohlédněte, aby svislé spáry mezi stěnami a vodorovné mezi stěnou a podlahou vyplňoval silikon. Dopředu myslete i na rohové lišty. Raději trochu připlaťte a vsaďte na hliníkové. Odvděčí se vám větší dávkou elegance. Výjimkou je bílý obklad. Ten si dobře rozumí i s bílým plastem.
Ve velkém stylu
I ve světě koupelen se stále více prosazují obklady nevyžadující spárování. Jsou to Gresy s přesně řezanými hranami, které umožňují klást jednotlivé kusy těsně vedle sebe. Takový obkladový materiál je však náročný na dokonale rovný podklad. Důvodem jsou velkorysé formáty, většinou výrazné obdélníky, jejichž šířka dosahuje 50 a více centimetrů.
Pokud jste právě nabyli pocit, že to není nic pro vaši malou koupelnu, jste na omylu. Dávné mýty o vhodnosti malých obkládaček do stísněných prostor překonala logika. Vždyť čím více stěnu opticky rozčleníme, tím působí menší. Naopak velký obdélníkový obklad uložený po délce a navíc bez spár prostor opticky znásobí. Celistvý vzhled stěn podtrhne silikon v identickém odstínu s obkladem. Ruku k dílu přidá i obložení rohů obkladačkami s hranami zkosenými pod úhlem 45 stupňů. Použít plastové rohové lišty k luxusnímu obkladu je neomluvitelný hřích.
Co letí?
Na otázku, jaké jsou současné trendy v koupelnových obkladech, není jednoznačná odpověď. Co se týče rozměrů, dá se říci, že čím větší, tím lépe. Ale mozaika vyvrací toto pravidlo. V extravagantním provedení tvoří ideální pár s velkoformátovým obkladem. I v designu jsou misky vah vyrovnané mezi neutrálními tóny a odvážnými motivy. Zpět je nadčasová černo-bílá kombinace. Dominují jí nepřehlédnutelné stylizované květiny, krajky či geometrické vzory. O slovo se hlásí i plastické obklady.
Další proud zastupují metalické barvy. Tentokrát však stříbrnou převálcovala zlatá. Ta se vyskytuje v moderním provedení, tak v těžkých barokních či orientálních ornamentech. Jasně září ve společnosti bílé, černé, ale i jemných a sytých barev. Dekorových obklady se nápadně podobají tapetám či sametovým tkaninám.