Japonské stěny nabízejí nové možnosti na spolupráci s přirozeným světlem a vytváření světelné nálady v interiéru. Stále váháte? Nabízíme další výhody, které z nich dělají partnerky téměř ideálních parametrů.
Ideální na velké prosklení
Současná architektura přináší atypické prostory s atypickými řešeními. Velké prosklené plochy by se bez stínění těžko obešly. Umíte si představit čistý prostor s minimem nábytku a na oknech těžké, bohatě řasené závěsy? Proti gustu sice žádný dišputát, ale právě v interiérech z tohoto soudku jsou japonské stěny ideální volbou. Jsou nenápadné, moderní a prostor zbytečně nepohlcují.
Nejen zastíní
Přestože mají textilní panely dobře rozehranou stínovou partii, dají se využít nejen na oknech, ale i jako efektní a vzdušný optický předěl místnosti či závěs na skříň, dokonce i jako sprchový závěs. O barevných stěnách se říká, že bývají nejrychlejší cestou, které změní náladu v místnosti. Namísto malování nabízíme ještě rychlejší a méně pracný recept: Ti, kteří často touží po změně, mohou mít v záloze hned několik panelů a podle nálady jejich obměňovat.
Nezanedbatelnou výhodou panelů je, že se dají vrstvit. Zatímco jedna vrstva například tlumí sluneční světlo, další může místnost zcela zatemnit a třetí ochránit vaše soukromí před pohledy kolem – jdoucích.
Optimální míry
Šířka jednoho posuvného panelu by se měla pohybovat v rozmezí 60 – 120 cm. Mnohem efektnější působí více užších panelů než dva široké, které budou nápadně připomínat klasickou záclonu. Panely nad 120 cm se hůře ovládají. Kolejničky mohou být až v pěti řadách. Do jedné se obvykle umisťují dvě závěsné stěny.
Nenáročné na spotřebu a údržbu
Jelikož nemají řasení, spotřeba textilního materiálu je podstatně nižší než u klasických záclon a závěsů. Nezapomeňte však, že když budete chtít japonskou stěnu úplně roztáhnout, musíte mít místo vedle okna či dveří na celou šířku panelu, aby se měli panely kam zasouvat.
Některé textilie stačí z času na čas vysát a tak jich zbavit prachu, jiné se mohou prát. O způsobu ošetřování by vás měl informovat prodejce. Látky japonských stěn jsou antistatické, nepřitahují prach jako běžné záclony či horizontální žaluzie, které se pracně čistí. Vyprané textilie netřeba žehlit, ještě vlhké se připevní zpět na kolejničku, a o ostatní se již postará závaží na spodním okraji, které textilii dokonale vypne.
Nechybí jim originalita
Japonské stěny jsou mistryně v experimentech. Odvaha jim nechybí nejen při vzorových či barevných kreacích. Tradičním textilem se to nekončí. Nepohrdnou žádným materiálem. Klidně si oblečou exotický rýžový papír, rákos nebo bambus. Absolutním hitem jsou panely z barevných plastů.
Poslouchat na slovo
V jejich ovládání nehledejte žádnou vědu. Skládají se z horní kolejničky, která může být dvou- až šestidrážková, a ze samotných textilních panelů. V každé drážce se pohybují pojezdy, které mají stejně jako textilní panely volitelnou délku. Na pojezdy se látka přichycuje pomocí suchého zipu. S jednotlivými panely lze manipulovat manuálně prostřednictvím vodící tyče nebo posuvného mechanismu na šňůrku. Příliš málo? Tak pak si můžete zvolit motorické ovládání buď přes vypínač, nebo dálkový ovladač. Panely se dají zatahovat buď k jedné, nebo druhé straně, případně na obě strany, vše záleží na prostorovém řešení.