Matrace se liší svojí konstrukcí, materiály či parametry. Stupeň tvrdosti nebo různé kombinace zón spaní však doplňují základní členění, a to matrace pro děti či seniory.
Manželská postel je v ložnici sice ideálním řešením, ale vynořuje se zde důležitá otázka: dát si na ni jedenu velkou matraci? Je to dobrá volba?
Pokud jste si pořídili nádhernou manželskou postel, určitě vás bude zajímat, jakou matraci na ni položit. Mnohým vrtá v hlavě myšlenka společné matrace pro oba, nicméně je to opravdu dobré rozhodnutí? Jsou pro partnery lepší dvě matrace vedle sebe nebo jeden vcelku? Jelikož každý z partnerů má jinou hmotnost a výšku, tak jedna velká matrace nebude tou správnou volbou.
Na rozdíl od dvou malých přináší jedena velká matrace množství nevýhod. Od značné hmotnosti, přes těžké manipulování až po zhoršený přístup k odkládacímu prostoru. Ale zejména – každý z partnerů má jiné nároky na tuhost matrace.
Přestože rozdíl v tuhosti může být nepatrný, projeví se především při dlouhodobém používání matrace. Zhotovují se proto tzv. „partnerské matrace nebo někdy také matrace s dvojitou tvrdostí“, které mají stejné rozměry, ale liší se v tuhosti. Takto vyhoví požadavkům a potřebám mužů a zároveň i žen.
Kromě partnerských matrací bychom neměli zapomínat, ani na naše nejvzácnějších a nejmilejších členy rodiny, na děti a seniory. Jde o specifickou skupinu lidí, kteří mají pro svůj věk, své nároky na vlastnosti matrací.
Pro děti je vhodnější použít tvrdší matraci, protože jejich tělo se vyvíjí a roste. Výběrem tvrdší matrace můžeme podpořit jejich zdravý tělesný vývoj. Pro starší osoby jsou naopak vhodnější matrace měkké a elastické, které se dají případně doplnit o polohovatelné lamelové rošty. Matrace pro seniory by pak měly mít výšku zhruba 20 centimetrů a vyztužené okraje, protože z vyšší matrace se lépe vstává.