Únor svou mrazivou tvář už přes den neukáže. Do konce měsíce se denní teploty budou držet nad nulou. Skutečný jarní pocit však přijde až se sluncem a prvními květy.
První jarní den bude ve skutečnosti v den, kdy nastane jarní rovnodennost. Stále teplejší dny, kdy se teplota bude šplhat k deseti stupňům a sluneční paprsky však postupně probudí první rostliny, které dosud spali pod sněhem.
První se probouzejí trvalky, které zimu přežily v podobě cibule nebo oddenku. Typickým květem jara jsou sněženky, které dokážou své bílé květy rozvinout i nad sněhovou přikrývkou. Kvetou koncem února a začátkem března. Lze o nich říci, že odstartují jarní sezónu v zahradách.
Méně známé, ale stejně odvážné jsou talovíny, drobné rostlinky se žlutými květy, které se obvykle ukazují již v únoru (při současné tuhé zimě a zamračeném počasí to však stihnout nemusí). Zimu přežili podzemními hlízami, kterými se i rozmnožují a tak po několika letech mohou vytvořit souvislejší koberec.
Když se objeví sněženky a talovíny, zahrádkáři vědí, že zima se pro ně končí. Když ale zpod země vykouknou Šafrany (krokusy), vědí, že jaro je tady, i kdyby ještě nebylo v kalendáři. Šafrány jsou pestrá skupina rostlin, která kvete na jaře (březen, duben) nebo na podzim (typicky v říjnu). Mají různobarevné květy – bílé, žluté, purpurové či modré – a lákají již první hmyz, který se po zimě probudil.
Nenápadné, ale elegantní jsou drobné ladoňky (Scilla sibirica), které vytvářejí modrý nebo i bílý koberec. Mají květy, připomínající zvonce a hvězdice. Patří mezi často a snadno pěstované drobné cibuloviny. Vyniknou i v zeleném trávníku.
Během března začnou se poohlížet po světě i modřence (Muscari). Často se kombinují s kontrastními květinami, jako jsou narcisy či tulipány – některé odrůdy se začnou objevovat také v březnu. Listy modřenců, připomínající trávu, vyrůstají ještě před kvetením, takže žlutý narcis má za sebou nejdříve zelené a pak modré „plátno“, na kterém může vyniknout.
Slunce zpod země rychle vyláká i elegantní hyacinty. Jsou to mohutné rostliny, které výrazně voní, takže je můžete ucítit i na dálku. Oproti ostatním mají velké cibule, které je třeba po pár sezónách prosadit, aby zůstaly silné a dobře kvetly.
Dalším kvetoucí jarní rostlinou, kterou můžeme identifikovat podle vůně, a objeví se už v březnu, jsou fialky (Violka vonná – Viola odorata). Často nás překvapí tím, že se objeví na místech, kde jsme je nesedli. Jejich semena chutnají mravencům, kteří se zaslouží o jejich distribuci po zahradě.
Všechny tyto cibuloviny budete mít v zahradě tehdy, pokud jste je sázeli na podzim nebo jste je už v zahradě měli posazeny v minulých letech. Pokud jste to nestihli, v zahradních centrech dostanete koupit rozkvetlé jarní cibuloviny v květináčích, které později můžete přesadit do zahrady a udělají vám tak radost i v dalším roce.