Než nás sluníčko na jaře vytáhne do zahrádek

Zahrádkáři ožívají a s nimi i jejich zahrady. Právě teď je nejvyšší čas zkontrolovat zahradní nářadí, dokoupit osiva, hnojiva a připravit květináče a dostatek zeminy na přesazování.

Je třeba vytáhnout i malé pomocníky, a odstranit vše, co v zahradě nepotřebujete. Když skončí mrazy, dejte i půdě nadechnou se.

Kultivátory jsou určeny pro všechny zahrádkáře, vinaře nebo chalupáře. Používají se na kypření půdy pro budoucí záhon. Platí zde jednoduché pravidlo: čím lépe bude půda upravená, tím se více můžete těšit na bohatší a kvalitnější úrodu.

Kultivátor si vybírejte také podle sortimentu příslušenství. Dnes jsou na trhu kultivátory, které se díky příslušenství stávají univerzálními stroji s téměř neomezenými možnostmi. Můžete k nim připojit například odmechovač, pluh na orání, vyorávač na brambory, zarovnávač okrajů.

Při úklidu následků zimy nezapomínejte odstranit nežádoucí keře nebo stromy, ale také je zastřihnout. Právě při zastřihávání se odstraňují odumřelé a poškozené větve nebo výhonky napadené chorobami. Výsledkem je prosvětlení a provzdušnění koruny stromů, a tedy podpora nového růstu kvalitních plodů.

Jarní zastřihávání se týká jádrového ovoce, peckovin a bobulovin. Každé zastřihávání a prořezávání se musí stihnout do doby, kdy začnou rašit pupeny, tedy přibližně do konce března. V období, kdy pupeny už začnou rašit, až po úplné rozvinutí listů, strom totiž spotřebuje velkou část své energie, kterou si uschoval, a jakékoliv poškození, včetně ran způsobených zastřihováním, vede ke zbytečným stresovým situacím, které ho oslabují.

Základem každého jarního zastřihávání jsou kvalitní nůžky a pilka. Se správným nářadím je zastřihávání jednodušší a rychlejší. Důležité přitom je, aby řezy zůstaly hladké, s čistými a neroztřepanými okraji. Tím se sníží riziko možných chorob. Během zimy některé větve nebo i samotné stromy nevydrží nápor sněhu. Proto na začátku jara nezapomeňte uklidit i tyto následky. Pomůže vám při tom kvalitní motorová pila. Při jejím výběru berte v úvahu výkon, efektivitu, bezpečnost, ergonomii a odolnost. Není vždy nejvýhodnější kupovat pilu s velkým výkonem. Zejména pokud řežete dřevo pouze na jaře a na podzim. Kromě výkonu je třeba brát v úvahu i její hmotnost. Pokud nemáte zkušenosti s pilou, lehký stroj se bude ovládat snadněji, a nízkou váhu oceníte i při delším řezání. Mezi další kritéria při výběru patří vyváženost, vysoko umístěné těžiště a propracovaný systém tlumení vibrací.

Křovinořezy a vyžínače jsou ideální pro boj s vysokou trávou i divokým porostem, a nezbytným pomocníkem na místech, na které se s běžnými sekačkami nebo traktorem nedostanete. Oceníte je především na strmých plochách, okrajích trávníků, členitých terénech a dalších těžko dostupných místech. Vysoká tráva nebo kopřiva pro ně nepředstavují žádnou překážku. S výkonnějšími křovinořezy navíc zvládnete díky nožům posekat i křoví, či náletové a dřevnaté rostliny.

Při práci s nimi vždy používejte ochranné brýle nebo štít, zabráníte tím nebezpečnému zranění z odletujících kamínků a částí rostlin. Nezapomeňte také na rukavice tlumící vibrace, pevné boty a chrániče sluchu. U moderních typů křovinořezů a vyžínačů je kladen velký důraz na ergonomii a pohodlné používání. Rukojeť stroje bývá tvarovaná do tvaru „D“, zvyšuje volnost pohybu při práci, usnadňuje obsluhu. Vyhledávejte ty, které jsou snadno ovladatelné. Práce s křovinořezy nebo vyžínači je často náročná, namáhá se zejména páteř, a právě ovladatelnost je jednodušší, pokud má přístroj co nejnižší hmotnost a je precizně vyvážený.