Na zahradě se práce koncem léta vůbec nekončí. Po sklizni zase třeba myslet na příští rok. Podle vývoje počasí můžete v pozdějších termínech zkusit přímý výsev odolných letniček venku na chráněných místech.
Přezimují buď ve stádiu mladých rostlin, nebo vzcházejí v předjarních termínech a získávají tak velký vývojový náskok. Na jaře pak velmi brzy začnou kvést. Ty, které na záhoně vyklíčí už na podzim, je vhodné případně protrhat a před silnějšími mrazy chránit chvojím. Tedy až v listopadu nebo prosinci.
Odborníci radí včas vybrat ze země hlízy a cibule všech choulostivých rostlin, a po ošetření je uložit na místě, kde není mráz. Například begónie, montbrécie, frézie, tygřici či jakubskou lilii. Při gladioly (mečíky) je důležité vylomit nať a hlízy rychle přesušit na slunci (aby je nenapadla plíseň). Potom je očistěte a rozdělte na malé a velké hlízy. Skladujte je odděleně.
Uvolněné pařeniště nebo plochy v nevytápěných sklenících a fóliovnících můžete využít pro výsadbu raného salátu, kedluben a výsev ředkvičky nebo špenátu pro sklizeň v říjnu až listopadu.
V tomto období se končí sběr posledních plodů teplomilné zeleniny. Pro zrání plodů rajčete bude potřebná pokojová teplota, v níž je umístíte a pravidelně kontrolujte – můžete přiložit i zralé jablka, která vydechováním ethylenu zrání urychlí. Světlo už není důležité. Zeleninovou papriku seberte a spotřebujeme, protože je jemnější.
Říjen je posledním měsícem, ve kterém zahradu zdobí větší množství rozkvetlých rostlin. Vlivem rychlého snižování teplot však rychle odkvétají nebo jejich květy zničí první podzimní mrazíky. Mezi posledními odkvétají růže, kvetou pozdní odrůdy plaménků. Výrazně ještě kvetou vřesy.
Dřevinám se postupně vybarvuje listí do palety barev, kterou může nabídnout jen toto roční období, a barevné plody některých druhů vytrvávají dlouho do zimy, zatímco u jiných se jejich krása skončí brzkým opadem po dozrání. Říjen a listopad jsou pak obdobím chryzantém.
Říjen je však i měsícem přípravy révy na přezimování. Suché poškozené keře, které dosud úplně nezaschly, je třeba důkladně zavlažit, aby se dobře připravili na přezimování. Na pozdních odrůdách révy se může na některých hroznech objevovat šedá hniloba. Tu však ocení vinaři, protože zvyšuje kvalitu vína.
V zahradě se sklízejí plody poslední odrůdy jabloní. Odrůdová skladba jabloní je dnes již velmi pestrá a každoročně jsou registrovány nové další odrůdy. Jabloně nepatří mezi samosprašné druhy a jsou odkázány na vhodné opylovače. Na každou jednu mateřskou odrůdu třeba počítat s 2-3 otcovskými odrůdami, nacházejícími se v blízkosti a kvetoucími ve stejnou dobu.
Pro skladování vybírejte pouze kvalitní ovoce, které byste neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy a podobně. Právě tak nevhodné je skladovat v téže místnosti i celer, cibuli, pórek, česnek a podobnou zeleninou s výraznou vůní, protože jablka mohou tyto pachy přijímat. Ideálními podmínkami pro skladování je pak chladno, bez mrazu. Zelenina nesnáší vlhko.
Co s pařeništěm. Nepoužitou zeminu dopravte na kopu a nechte ji přes zimu promrznout. Vyvezené pařeniště můžete využít při zakládání některých zelenin s kořenovým balem.