Na podzim je nejlepší vysazovat nové ovocné stromky. Výpěstky koupené nejlépe od dobrých pěstitelů v nejbližší školce postavíme před výsadbou na několik hodin do vody.
V ovocných školkách, zahradnických centrech nebo z jiných zdrojů nakupujeme jen zdravý, kvalitní a dobře narostlý stromkový materiál. Nesmí být napaden viry,a podívejte se také na záruku pravosti odrůdy, kterou by vám prodejce měl poskytnout. Zboží má mít označení jako uznávaná sadba a na etiketě musí být označení odrůdy, podnože, mezištěpování a jméno školky nebo pěstitele. Jen školky podrobeny přísné kontrole mohou prodávat zboží označen jako uznávaná sadba.
Předtím nezapomeňte ošetřit kořeny. Odstřihněte všechny poškozené a nemocné či nahnilé kořeny až na zdravé dřevo tak, aby mírně šikmý řez směřoval po výsadbě směrem dolů do země. Pokud stavíte stromeček do písčité půdy, namočte mu kořeny do jílovité kaše, aby mu na nich zůstala. Nebo přidejte do půdy příměs jílu.
Před výsadbou vyhlubte dostatečně velkou jámu. Zatlučte do ní kůl, který slouží i jako ochrana před sluncem, a stromek k němu přidejte na severní stranu. Délka kolu má být dostatečná tak, aby při nižších zasahovala do korunky, při polokmenech a vysokých kmenech končila 10 cm pod korunkou.
Když stromek zasypáváme zeminou, potřepeme s ním, abychom dostali zem co nejvíce mezi kořeny. Místo štěpování přitom musí být 10-15 cm nad úrovní terénu, při hruškách pak v rovině terénu.
Stromek v půdě upevníme opatrným přišlápnutím, když špička nohy směřuje vždy ke kmeni. Přihrneme zbytek zeminy, zalijeme a můžeme i mulčovat jen prostor okolo kmínku. Kolem kmene necháme volný prostor asi na šířku dlaně, aby ho časem nenapadla nějaká houbovitá choroba. Nezapomeňte také stromeček zajistit vhodným obalem. V zimě někdy přijdou stromky okousat zvířata.