Mnozí z nás pokládají okenice za architektonický prvek, který patří do minulých století. V současnosti však zažívají svůj velký návrat a zcela zaslouženě.
Nejenže dávají punc výjimečnosti každé fasádě a v létě účinně chrání před sluncem, ale také šetří energii na vytápění v chladném období.
Tisíc tváří okenic
Stínící prvky jsou dnes v každém bytě i rodinném domě samozřejmostí. Dlouholeté zkušenosti však ukazují, že stínění umístěné ze strany exteriéru je přece jen účinnější než vnitřní žaluzie, rolety či závěsy. Nevpustí totiž horké sluneční paprsky ani k okenním plochám a rámem, a tak zabrání jejich přehřátí. Naopak, v zimě zase zadrží unikající teplo za okny.
Okenice mají mezi vnějšími stínícími zařízeními speciální postavení. Oproti venkovním roletám a žaluziím mnohem lépe odolávají nepříznivým povětrnostním podmínkám. Zatímco lamely rolet a žaluzií jsou pospojovány lanky a vedeny v kolejničce, lamely okenic jsou pevně spojeny navzájem a upevněny na fasádu tak, že je nepoškodí ani nápor větru či vánice. Mnozí možná namítnou, že navzdory těmto nesporným výhodám si umí představit okenice snad na tradiční dřevěnici, případně na domku ve středomořském stylu. Takové zatřídění však už pro okenice dávno neplatí.
Moderní doba nízkoenergetická
Se snahou architektů stavět stále energeticky efektivnější budovy se zdokonalují i stínící systémy. Přizpůsobují se vzhledem moderní architektury a nabývají různé tvary s volitelnými rastry a povrchy. Mění se také způsob jejich umístění na fasády domů.
Kromě klasických otevíracích okenic dnes už můžeme najít posuvné, nůžkové i skládací modely. Posuvné okenice lze obsluhovat mechanicky i plno automaticky. Díky speciálním pojezdům se dají hliníkové okenice posouvat před přední okno do jakékoliv polohy. Nůžkové systémy jsou vhodné i na okna větší šířky, je možné instalovat až do šířky 4 metrů. Ložiska posuvného mechanismu jsou vysoce odolná proti mechanickému namáhání i povětrnostním podmínkám a poskytují lehký a téměř nehlučný pohyb v drážkách.
S moderním provedením přicházejí i nové materiály a povrchové úpravy. Velmi oblíbený je hliník, ze kterého se vyrábějí nejen lamelové, ale i plné panely, které mohou být i perforované pro lepší proudění vzduchu. Dřevo zůstává klasikou, výrobci se však zaměřují na odolnější dřeviny, jako je například sibiřský smrk.
Hliníkové okenice jsou vhodným řešením stínění a bezpečí pro všechny typy objektů. Od ultra moderních rezidenčních komplexů a nadčasových rodinných domů, až po rekonstrukce historických budov a horských chat. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům, větru i korozi. Nejefektivnější tepelnou ochranu interiéru zajistí plný tepelně izolační panel se sendvičovou konstrukcí, která má tepelný odpor až 0,29 m2K / W. K dispozici je téměř neomezený výběr barev v různých škálách odstínů, v lesklých, matných i metalických barvách, které oživí i nejnudnější fasádu.
Stínění na jeden dotek
Ovládání okenic je buď manuálně, nebo pro vyšší komfort vybaveno elektrickým motorem. Pokud majitel okenic nechce nechat nic náhodě, je možné jejich pohyb řídit i automaticky, podle počasí. Senzory se řídí podle intenzity slunečního záření a síly větru. Když se panely okenic otevírají a zavírají ve správném čase, dokážou ušetřit až 10% energie spotřebované na vytápění. Posuvnými okenicemi lze zastínit nejen okna, ale i balkóny a lodžie. Na těchto architektonických prvcích vytvářejí okenice originální designový efekt.