Malé byty jsou hitem současnosti.
A je úplně jedno, jestli jsou v domech cihlových domech, v panelácích nebo novostavbách. Všechny mají společného jmenovatele – malý prostor, a přitom je třeba počítat se schopností člověka nashromáždit spoustu věcí. A vyvstává pak problém… Kam s nimi?
Při zařizování malého bytu je třeba v prvé řadě přemýšlet nad úložnými prostory, jako jsou police, skříně, vestavěné skříně, využití podhledu pro úložný prostor, pódia v případě, že máme k dispozici vysoké stropy, nebo alespoň překrývání části prostoru paravánem, posuvným panelem , knihovnou či závěsem.
Při startu v novém bytě, nebo v prvním, máme obvykle málo věcí, ale ty se časem nasbírají a prostor na ně většinou vždy chybí. Proto je lepší uvažovat nad tím předem, aby konečný výsledek působil útulně a ne jako sklad. Z toho vyplývá i zracionalizování funkcí a činností tak, aby vyhovovaly malému prostoru.
Typickým příkladem je například myčka nádobí. V případě jednočlenné nebo i dvoučlenné domácnosti pracovně vytížených lidí, když se stihnou „nasbírat“ dva talíře a dvě sklenice, bývá myčka neefektivním využitím prostoru. Místo ní se spíše v takové domácnosti „uživí“ skříňka s úložným prostorem. Později, v případě že přijde například dítě, je pak přidání myčky minimálních zásahem.
Stejně v malém bytě nebývá mnoho prostoru na velké piano, fíkus, mega TV, stepper, gril a podobně. Spíše je třeba uvažovat prakticky a s variantami do budoucna. Právě malý byt vyžaduje více umu, nápadů a rad architekta jako velký. Pokud se zároveň podaří při zachování základních podmínek a zařízení do bytu dostat i některou z předešlých funkcí či „věcí“, je to vynikající.
V malých bytech je důležitá hra se světlem a s barvami. Tmavé barvy totiž prostor ještě zmenší. Naopak světle laděný nábytek skloubený se světlými povrchy stěn a stropů dá bytu dýchat. No menší tmavší akcenty jako křeslo nebo jedna stěna jsou příjemným vyvážením. Na stěně se dá pohrát i s proužky, které podle směru opticky místnost rozšíří nebo zvýší. „
No všechno s mírou. Více akcentů v jedné místnosti může působit kontraproduktivně a tříštit pozornost. To platí také o skříňkách a poličkách. Zejména v malých bytech je lepší mít věci ukryté před zraky v plných skříňkách.
Určitě je praktickým tipem uvažovat o povrchových materiálech skříněk a polic předem. Zejména pokud v dohledné době uvažujete i o příchodu dítěte do domácnosti. Na tmavém povrchu, a nebo na lesklých uvidíte hned každý šrám, každou kapku. Působí sice elegantně, ale „zacapkané“ jsou téměř ihned. Naopak světlé lesklé povrchy například v kuchyni tyto drobné nedokonalosti zakryjí.
Široká manželská postel je malém bytě nadstandard, který však většina lidí přijme, byť na úkor pracovního stolku. No vždy se dá vybrat postel s úložným prostorem. A ten se nemusí využívat pouze k uskladnění ložního prádla. Také se netřeba bát nestandardního uložení postele na pódiu či mezi dveřmi, čímž člověk získá další prostor a vzdušnost.
Každý má rodinu, kamarády a ti nás občas přijdou podívat. Kam je však uložit, když se návštěva prodlouží? I nad takovou situací třeba přemýšlet předem. Při koupi sedačky, křesel je lépe vybírat spíše rozkládací s možností úložného prostoru. Myslet je třeba v první řadě na formu rozkládání a kvalitu spaní. V jednoprostorových bytech může být skvělým praktickým i estetickým řešením předělení noční části od denní závěsy, posuvnými panely se zrcadlem a tapetou, nebo i formou posuvné knihovny či policového regálu.
Bydlení v malém bytě vyžaduje maximální zhodnocení možností prostoru. Pokud jsou k dispozici vysoké stropy, je třeba je využít na pódia nebo podhledy, které dobře poslouží k uskladnění sezónních věcí – brusle, kola, kufry a podobně. Kolo můžeme zavěsit např. v chodbě pod strop.
V případě vysokých stropů, které jsou běžné ve staré zástavbě nebo dnes v přestavbách starších budov, je dobré i kuchyňskou linku využít maximálně. V případě jednočlenné domácnosti také není třeba uvažovat hned o nejvyšší chladničce. Stačí menší, kombinovaná a zbytek prostoru opět využít na odkládací prostor.
Koupelny bývají v malých bytech vždy malé a ještě v nich chceme mít i pračku. Řešením může být její osazení do vestavěné skříně na chodbě nebo do kuchyňské linky.