Hasiči mívají v posledních letech plné ruce práce. Oheň se postaral už o nejedno neštěstí. Za většinou požárů však nestojí příroda, ale lidská nezodpovědnost. Nezodpovědnost při výběru materiálu – krbové vložky, kouřovodu nebo komína.
Péče o komíny se bere na lehkou váhu. Lidé jsou nepoučitelní a často mají pocit, že právě jim se nemůže nic stát. Kominíci varují, že riskovat se nevyplácí. Lidé jsou k údržbě svých komínů a spotřebičů nezodpovědní. Většina z nich chápe, že v autě je třeba pravidelně měnit olej, jinak se může motor poškodit. Z neznámé příčiny však nechápou, že stejně i komín a kouřovod třeba pravidelně udržovat a čistit
Zavolejte kominíka
Příčin vzniku požárů je několik. Za nejčastější z nich považuje soudní znalec snahu kutily o samostatnou stavbu komína, přičemž netuší, jaké normy a vyhlášky třeba při tom dodržet. Pod neštěstí způsobené ohněm se však podepisují i nečištěné komíny či špatně napojené topná zařízení na tuhá paliva.
Nekvalitní komín je rizikovým tělesem rodinného domu. Při spalování tuhého paliva totiž unikají do komína spálené zbytky v podobě sazí, které se usazují na stěnách komína a mohou kdykoli začít hořet. Stačí nános sazí v tloušťce 3 milimetry a riziko vznícení se výrazně zvyšuje.
Podle zákona za technický stav komína odpovídá vlastník objektu. Komíny připojené na krby nebo spotřebiče na tuhá paliva s tepelným výkonem do 50 kW je třeba kontrolovat třikrát do roka. Uvědomělí majitelé dávají komín pravidelně čistit a kontrolovat kominíkovi, čímž se nejen vyvarují nepříjemností, ale i případné pojistné události. Lidé si však myslí, že čištění komína zvládnou i sami. Ale mnozí z nich se spálili a na nečištěný komín doplatili.
Dodržování vzdálenosti
Spouštěčem požáru bývá kromě nečištěných komínů i nedodržení vzdáleností hořlavých látek a konstrukcí od pláště komína nebo palivového spotřebiče. Minimální vzdálenosti dřevěných konstrukcí od povrchu komínového pláště a od průduchu komína určuje výrobce komínového tělesa.
Stejně i podlahy z hořlavých materiálů pod čisticími otvory třeba chránit nehořlavými materiály. Každé nové komínové těleso musí schválit a spustit do provozu revizní technik komínů.
Moderní komíny jsou odolnější
Nároky na komíny se stále zvyšují. Bezpečnostním požadavkům neodpovídají také mnohé zastaralé komíny. Jsou náchylnější k tvorbě trhlin v důsledku vysokých teplotních rozdílů, které v komíně vznikají. Nevyhovují už ani požadavkům současné legislativy či potřebám moderních topných spotřebičů. Moderní komínové systémy s kvalitní vložkou dokážou proti destrukčním účinkům spalin bojovat.
„Kvalitní šamotová trouba dokáže odolat teplotním šokům a teplotám, které jsou blízké teplotám při vyhoření sazí. Má delší životnost a lze ji využívat při topení plynnými, kapalnými, ale i tuhými palivy.