Letní paprsky slunce jsou důležitým indikátorem nejoblíbenějšího a nejteplejšího období roku. Léto přichází a s ním i množství posezení na terase či zahradě. Slunce však nemusí být vždy příjemné. Při sezení v teplém počasí oceníme stín, který si snadno zabezpečíme slunečníkem. Pod slunečníkem, si vytvoříme příjemné místo s chládkem a alespoň na chvilku si tak odpočineme od teplého a intenzivního slunečního záření.
Stavba slunečníku
V obchodech se zařízením pro naši zahrádku najdeme množství druhů slunečníků. Od klasické až po mohutné a stylové kousky. Jejich cena je závislá od rozměrů a materiálů, ze kterých je slunečník vyroben. Konstrukce všech slunečníků je téměř úplně stejná. Stačí si představit většího bratra deštníku. Opěrná část je vyrobena buď ze dřeva, nebo kovu, nejčastěji z hliníku. Stín zajišťuje tkanina či jiný materiál, který drží na opěrné části.Slunečníkyse ovládají se buď na kliku, nebo ty menší klasickým deštníkovým systémem.
Několik typů pro slunečník
Slunečník by měl mít dostatečné rozměry, které by zajistily stín pro minimálně dvě osoby. Pokud má být součástí posezení, měl by stínit všechny plochy určené k sezení. Čím tmavší barvu slunečníku si vybereme, tím bude prostor pod ním tmavší, avšak tmavá barva pohltí ve srovnání se světlými odstíny větší množství tepla, proto nám bude pod tmavým slunečníkem teplejší než pod světlým. Slunečník se silnější konstrukcí je sice dražší, ovšem jeho trvanlivost je v porovnání s labilním kusem mnohem delší a je více odolný vůči povětrnostním podmínkám či dešti.
Nezapomínáme zajistit dostatečné zakotvení slunečníku. Konstrukce slunečníku je obvykle lehká, proto je jeho stabilitu nezbytné zajistit těžkým stojanem či slunečník zapřít o díru ve středu stolu.