Představa stylového bydlení v podkroví je v hlavách množství mladých lidí. Nicméně bydlení v podkroví a zejména jeho konstruování i výstavba jsou velmi složité, a to kvůli specifickému dispozičnímu rozložení či technickým nárokům. Je nutné zajistit maximální tepelnou izolaci a kvalitní okna, abychom se vyhnuli únikům tepla přes střechu. Problémem jsou i nosné trámy střechy, jejichž umístění v prostoru je třeba dobře promyslet, čímž se vyhneme jejich překážení v pokojích. Kvůli šikmým plochám stropů se zmenšuje objem místností a také plocha na aktivní využívání. Šikmé plochy brání zejména v pohybu a umísťování větších kusů nábytku. Pokud chceme mít podkrovní pokoj o rozloze 10 m2, k docílení této využívané plochy je třeba přidat čtvrtinu rozlohy. Zajištění bydlení v podkroví vyžaduje také následující kroky:
Tepelná izolace střechy
K zabránění úniku tepla z místností je třeba provést kvalitní tepelnou izolaci střechy. Ta je prvním krokem v budování podkroví. Na oteplení se doporučuje zejména skleněná vata či foukaná izolace, která dokonale vyplní každou štěrbinu. Tyto dva typy izolace zajistí i ochranu střechy a vazby, neboť tyto materiály neuchovávají vlhkost.
Zabezpečení světla v podkroví
Jelikož se obytný prostor podkroví nachází přímo pod střechou, na klasická okna bez přítomnosti vikýřů zapomeňte. Jediným možným zdrojem denního světla tedy zůstávají okna střešní. Ty musí být vyrobeny z kvalitních materiálů, aby se staly účinnou součástí tepelné izolace a zároveň nepropouštěly vodu. Jejich otevírání v případě umístění oken v neprostupné výšce se dá ovládat i pomocí dálkového ovládání. Na střešní okna doporučujeme přimontovat světelnou clonu, protože slunce dokáže být někdy i velmi nepříjemné.
Montování příček
Snažíme se vybírat co nejlehčí stavební materiály, abychom střechu příliš hmotnostně nezatěžovaly. Proto se příčky vyhotovují zejména ze sádrokartonu či dřevotřísky. Jejich konstrukce je časově nenáročná a v případě rekonstrukce se dají velmi snadno demontovat. V případě, že do podkroví umísťujete koupelnu, doporučujeme použít zelený sádrokarton, se zvýšenou voděodolností. Pak si můžete v podkroví užívat například pohodlí vířivky.