Na úvod vás můžeme uklidnit, protože nic takového jako dokonalá matrace neexistuje. Není ani žádný jediný správný a vědecky potvrzený seznam parametrů, které má každá dobrá matrace vysypat z rukávu. A podle zákonu schválnosti nejpozději do měsíce od nákupu nového matrace (kterému předcházel měsíční výběr) náhodou narazíte na jiný – lepší.
Proč je to tak? Jednoduše proto, že výběr matrace je velmi subjektivní. Přesto, se dá při výběru matrace udělat dost pro to, aby vás nemrzela utracena částka, a aby se vám na něm dobře a zdravě spalo.
Důležité jsou tyto základní předpoklady:
Dobře znát sebe a své spánkové zvyklosti a potřeby.
Nešetřit čas a nečekat, že si vyberete hned v první prodejně matrací.
Při výběru matrace je třeba zohlednit to, že například vážíte 90 kilogramů a nejraději spíte na boku; a také to, že matrace není dobré vybírat jen na dálku nebo v hypermarketu, kde vám neporadí. Navštivte hned několik prodejen, porovnávejte a hlavně důkladně matrace sami vyzkoušejte. Pro orientační výběr matrace vyzkoušejte i některého z internetových průvodců.
Dopředu se připravte nebo třeba matracové minimum:
Než vyrazíte mezi regály nebo obsáhlé stránky e-shopů, věnujte pár minut studiu a seznamte se alespoň se základními parametry matrací. Ten první, se kterým se setkáte, bude pravděpodobně tvrdost matrace. Ta se nejčastěji označuje čtyř až pětibodové škálou:
- Nejměkčí matrace
- Středně měkké matrace
- Středně tvrdé matrace
- Tvrdé matrace
- Velmi tvrdé matrace
Obecně platí, že čím těžší osoba na matraci spí, tím tvrdší matraci potřebuje. Tvrdší matrace jsou také vhodné pro spaní na zádech či na břiše. Naopak pokud rádi spíte na boku, potřebujete měkká matrace. Na trhu také najdete tzv. partnerské matrace, což znamená, že jsou dvojí tuhosti. Z jedné strany tvrdší, z druhé měkčí. Oba partneři si tak mohou koupit stejnou matraci, otočením si ji ale přizpůsobí svým potřebám.
7 zón pro pohodlný a zdravý spánek:
U vybraných matrací si můžete všimnout, že jsou rozděleny na zóny. To znamená, že mají v různých místech různou tvrdost a dokáží se tak lépe přizpůsobit tělu. Ideální počet zón je sedm – na hlavu a šíji, ramena, záda, kyčle, kolena, lýtka a kotníky.
Záleží na materiálu?
Je na čase pustit se do výběru materiálu matrace. Typů je dnes na trhu obrovské množství, proto si připomeňme alespoň ty nejrozšířenější spolu s jejich základní charakteristikou:
- Pružinové matrace – výhodou je, že dobře větrají i na pevné podložce, nejsou však vhodné na polohovací rošty
- Taštičkové matrace – jsou velmi vzdušné, ortopedicky vhodné, uložíte je i na pevnou podložku, nejsou vhodné pro polohovací rošty
- Latexové matrace – jde o hypoalergenní matrace, které se výborně přizpůsobují tvaru těla
- Matrace z HR pěny (studené pěny) – vynikají ortopedickými vlastnostmi, ocení je zejména alergici, taktéž jsou tvarově stálé a pružné
- Matrace z líné pěny – vzdušné a trvanlivé matrace s vynikajícími ortopedickými vlastnostmi, dobře se přizpůsobují tvaru těla, reagují na teplotu
- Matrace z PUR pěny – cenově dostupné matrace, vhodné spíše pro příležitostné přespávání, potřebují kvalitní rošt, PUR pěna se často kombinuje s dalšími materiály pro zlepšení vlastností matrace
Na trhu najdete celou řadu matrací, které jsou tvořeny dokonce i kombinací několika materiálů. Doporučujeme vám, proto sledovat materiál matrace spíš jako sekundární parametr a hledat raději konkrétní vlastnosti, které od své matrace očekáváte.
Několik dalších tipů pro výběr správné matrace:
- Hledejte snímatelný a pratelný potah.
Základní znak kvalitního matrace. Když ho několikrát ročně vyperete nad 60°C, udržíte na vysoké úrovni hygienickou kvalitu matrace. - Pevný nebo polohovací rošt?
Pokud v posteli rádi lenost, nebo tam musíte trávit hodně času kvůli zdraví, zvažte pořízení polohovacího roštu. Na ten musíte použít matraci, která je dostatečně pružná – na taštičkové nebo pružinové zapomeňte. - Ptejte se na zdravotní certifikáty.
Požádejte, prodejce o informace, zda je matrace zdravotně nezávadný, a zda je vhodný i pro alergiky nebo malé děti. - Nechte si doporučit vhodnou údržbu.
Může se matrace vysávat? A jak často ho máme otáčet? A čím ho čistit, když matraci polejete kávou? Nechte si vše podrobně vysvětlit! - Jaká je na matraci záruka?
Pětiletá záruka už dnes není výjimkou. Zajímejte se, jakou dostanete na matraci nadstandardní záruku. - Nejdražší nemusí být rozhodně nejlepší
Daleko lepší je levnější, ale správně a pečlivě vybraný. Hledejte spíše takový matrace, která 100% vyhoví vašim potřebám. - Co nám napoví výška matrace.
Vysoká matrace se automaticky nerovná dobrá matrace, ale vodítkem být může. Vysoká matrace bude pravděpodobně kvalitnější a pohodlnější, než nízká. Navíc nebude ani tolik náchylný na kvalitu roštu.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru matrace.