5 úklidových chyb, které pravděpodobně děláte

Úklid vašeho domova nemusí být vaší oblíbenou činností týdne, ale je nezbytný. No, je to nutné, pokud se chcete vyhnout vystěhování, zabránit otravě jídlem a nebýt drcený hromadami nepořádku.

Většina z nás chce mít domácí práce hotové v co nejkratším čase s co možná nejlepšími výsledky našeho úsilí. Abychom vám pomohli trochu lépe zorganizovat, zde je pět hlavních chyb při čištění, které pravděpodobně děláte. Udělejte nějaké změny ve své rutině úklidu a budete mít práci hotovou rychleji a budete mít více času na to, abyste si užili svůj čistý domov.

Chyba 1: Odkládání úklidových prací

Utíráte želé, které právě dopadne na podlahu, hned nebo ho necháte pár dní? I když spěcháte, když ho necháte na podlaze, budou vám na dveře mlátit mravenci a po celé podlaze budou stopy želé. Můžete strávit 15 nebo 20 sekund řešením problému nebo strávit 20 až 30 minut později úklidem nepořádku.

Stejný princip platí pro téměř všechny úklidové práce. Pár minut strávených úklidem a vyklízením pokoje každý den značně usnadní „těžký“ úklid. Prostory pro přípravu jídla v kuchyni by měly být dezinfikovány, špinavé prádlo umístěno do koše, umyvadla v koupelně a sprchové dveře by měly být vytřeny po každém použití a nepořádek jako pošta, noviny a účtenky by měly být denně uklízeny.

Pak jsou týdenní úkoly utírání prachu, vysávání, čištění toalety, vytírání podlah v kuchyni a praní prádla mnohem jednodušší.

Chyba 2. Zahájení úklidu na nesprávném místě

Nikdo z nás nechce trávit úklidem více času, než musí. Pokud při důkladném úklidu začnete na špatném místě v místnosti, budete se muset vrátit zpět a kroky opakovat.

Nejprve se uklidněte tím, že posbíráte věci, které do pokoje nepatří. Zlikvidujte je nebo je vraťte na příslušné místo. Manipulujte s předměty pouze jednou a zbavte se jich z místnosti. Není třeba věnovat čas jejich úklidu.

Až budete připraveni k čištění, začněte v horní části místnosti a postupujte dolů. Pokud začnete čištěním podlahy a poté přejdete k utírání prachu ze stropního ventilátoru, utírání pavučin a prachu na nábytek, budete muset podlahu čistit znovu, jakmile se prach usadí. Při čištění stěn sprchy a dveří nebo oken začněte nahoře a nebudete muset couvat, abyste se postarali o kapky.

Chyba. 3: Používání nesprávných čisticích prostředků

Použití čisticího prostředku, který není dostatečně silný, aby tuto práci zvládl, může znamenat, že vám zůstane špína a úkol bude nutné opakovat. Už jste někdy prali oblečení, abyste zjistili, že na něm zůstávají skvrny? Použili jste nesprávné prací prostředky. Čtěte pozorně štítky a dodržujte pokyny pro dosažení nejlepších výsledků.

Kontrola štítků může nejen ušetřit čas, ale také peníze. Použití nesprávného čisticího prostředku může některé povrchy trvale poškodit. Proto na nábytek nebo kamenné desky nemůžete bezpečně použít abrazivní prášek. Máme pro Vás nabídku kvalitních čisticích prostředků na stránce výrobce FrePro. Pokud se snažíte snížit množství chemikálií používaných ve vaší domácnosti, přírodní nebo zelené čisticí prostředky mohou být docela účinné, pokud se používají správně.

Chyba 4: Používání špinavých čisticích nástrojů

Nástroje, které používáte k čištění, mohou situaci zhoršovat a šířit bakterie a nečistoty. Pokud se s kuchyňskými houbami nezachází správně, jsou živnou půdou pro koliformní bakterie (Salmonella nebo E.coli). Na pračce, která nebyla pravidelně čištěna, se může znovu usazovat tělesná nečistota a prádlo bude zapáchat. A ten špinavý vysavač dokáže vyfouknout prach při každém použití.

Mezi každým použitím si udělejte čas na mytí čisticích hadříků, mopových hlav a kartáčů a čištění vakuových filtrů a šálků. Jednorázové nástroje, jako jsou dezinfekční ubrousky, elektrostatické utěrky a prachovky, jsou skvělé, ale ne, pokud se snažíte k úklidu celého domu použít pouze jeden. Zvládněte každý úklidový úkol s čerstvou jednorázovkou.

Chyba 5: Neučíme děti pomáhat s domácími pracemi

Ideální čas zapojit děti do domácích prací je, když jsou batolata. Batolata chtějí dělat všechno, co dělá máma a táta. Začněte tedy s jednoduchými věcmi, se kterými mohou pomoci, jako je skládání ručníků a jejich odkládání nebo přinášení špinavého oblečení do prádelny. Jak stárnou, můžete přidat náročnější domácí práce, jako je praní prádla.

Vytvořte si tabulku domácích prací a naučte děti stejnou zásadu, kterou byste měli dodržovat – že vykonání několika malých úklidových úkonů každý den značně usnadňuje celkovou práci. U mladších dětí začněte s jednoduchými úkoly, jako je utírání prachu na rovné povrchy, mytí oken s použitím netoxických čisticích prostředků (destilovaný bílý ocet a voda) a postupně je přesuňte do téměř každého úklidu domácnosti.

Budou si určitě stěžovat, ale vykonáte jim službu pro den, kdy budou mít svůj vlastní domov.